Tepat Lūznavas pagastā, starp Zosnas un Rāznas ezeriem, atrodas valsts nozīmes kultūrvēsturisks objekts Zosnas muiža. Zosnas muiža atrodas vien 6 km attālumā no Lūznavas muižas, tādēļ Lūznavas muižas komanda apņēmusies izzināt arī Zosnas muižas stāstus un apzināt kultūrvēsturisko vērtību. Izpētes darbs varētu kļūt par starta punktu turpmākās attīstības iecerēm un Zosnas muižas atdzimšanas sākumu.

ZOSNAS MUIŽAS VĒSTURE

Zosnas muižas kompleksa apbūve aizsākās 1820. gadā, ar tā dēvēto “kučiera nama” celtniecību, vēlāk 1870. gadā tika uzbūvēta muižas kungu māja un 1880. gadā celts pārvaldnieka nams. Kungu māja (valsts aizsardzības Nr. 5827) celta historisma stilā un pieder pie Latgalē retajām koka pildrežģu konstrukciju tipa ēkām. Tā ir vienstāva ēka, T veida plāna ar centrālkorpusa izbūvi pret ezeru, galveno ieeju ēkā akcentē atvērtā tipa lievenis, kura laukums un pakāpieni veidoti no betona, ēkas cokols veidots no šķeltiem laukakmeņiem un sarkanajiem māla ķieģeļiem. Fasādes apmestas, augstu jumtu ar kokgriezumu siju galiem, rotātu platu dzegas joslu un vairākām plastiskām jumtu izbūvēm, kokgriezuma frontoniem virs logiem. Kungu mājā saglabājušās historismam raksturīgas interjera detaļas – griestu dekoratīvās rozetes, durvis, gaiteņos saglabājies unikāls grīdas  flīžu klājums, kā arī parkets un logu rāmji. No 1921. gada Zosnas muižas kungu mājā darbojās Zosnas pamatskola, vēlāk ēkā iekārtota pagasta bibliotēka, šobrīd stāv tukša, bet sabiedrībai publiski pieejama, apskatei no ārpuses. Šī brīža kultūras pieminekļa saglabātības stāvoklis ir neapmierinošs.

ZOSNAS MUIŽAS APSKATE

Lai apskatītu Zosnas muižu, aicinām sazināties ar Rēzeknes novada TIC, zvanot +371 63161616 vai +371 28686863 un/vai rakstot: tic@rezeknesnovads.lv, ticrezekne@gmail.com.